Založ si blog

Popáleniny a otravy u malých detí

Je to už pár mesiacov, keď som na inom mieste uverejnil blog o škodlivosti aj nepatrných, ale opakovaných úrazoch hlavy u detí a skryté nebezpečenstvá, ktoré z nich vyplývajú. V diskusii sa mnohé mamičky pustili do mňa ako osy, že či si myslím, že sa dá každému úrazu hlavy zabrániť. Nuž, múdrejší ľudia ako ja uvádzali, že takmer všetky úrazy detí v domácnosti sú preventabilné, čiže zabrániteľné, len treba tie správne opatrenia. Aj môj syn má šitú jazvu na čele a ja sa za to dodnes hanbím, lebo naozaj stačilo málo a mohol prísť o oko, ale stačilo málo a nemuselo sa stať nič. Blog o úrazoch hlavy z etických dôvodov neuverejním, hoci bol zverejnený len pár hodín a stiahol som ho. Nuž, ak dieťa bežiac zakopne o vlastnú nôžku a padne, vyššia moc. Ak zakopne o elektrickú šnúru, či pokrkvaný koberec, ak padne z manželskej postele, či nebodaj stola, ak padne do pivnice, lebo rodičia nezavreli vrátka,m ak vypadne z “chodítka“ a skotúľa sa dolu schodmi( chodítka sa inak už dávno neodporúčajú), atď., je to na rodičoch. Sú však vonkajšie príčiny poškodenia zdravia, kde je vina rodičov takmer absolútna tým skôr, že môžu priamo navodiť smrť dieťaťa, spôsobia mu veľké utrpenie a prípadné nepríjemné trvalé následky. Žiaľ, nepomôžu ani náreky, veď to bola len chvíľa, veď som to nie schválne( no to tak ešte!) a podobne. Preto ponúkam aspoň veľmi stručný opis prvej neodkladnej laickej pomoci, ktorá niekedy môže napomôcť zmierniť, či celkom odstrániť riziko vážnych následkov. Žiaľ, možností až tak veľa nie je.
Popáleninami nazývame poranenia vonkajšieho telesného krytu a prípadne dosiahnuteľných slizníc spôsobené vysokou teplotou. Veľmi bolestivý vnem bez vážnejšieho poškodenia kože spôsobuje už tekutina okolo 65 stupňov a čím viac, tým horšie.
To, že popálenina je extrémne bolestivá, azda jeden z najbolestivejších úrazov vôbec je jedna vec. Druhá vec je, že rozsiahlejšia popálenina okrem lokálneho účinku zasahuje vlastne celé telo vzdialenými, ale bezprostrednými účinkami. Prvým z nich je nadmerná stresová reakcia. Je opísaný prípad, kedy dieťa dostalo po popálenine infarkt z nadmerného stresu. Okrem toho- cez popálené plochy stráca telo dôležité zložky krvnej plazmy – bielkoviny, albumín, minerály, protilátky, čo ľahko vedie u malých detí aj pri menšom rozsahu popáleniyn k obehovému zlyhávaniu.
Takáto plocha je vstupnou bránou infekcie do organizmu ako stvorená a nakoniec – najmä u hlbších popálenín od II. a stupňa- výsledný efekt hojenia nie je nikdy zaručený a nejaké zvyškové jazvy hrozia často, u hlbokých spálenín III. stupňa vždy. Dôležitý je rozsah popáleniny. U malých detí do 3 rokov je nebezpečná popálenina už od 6% povrchu tela. Odhadnete ho zhruba s pomôckou, že dlaň dieťaťa je asi 1% povrchu. Nuž a jediným účinným a prípustným prostriedkom prvej pomoci u laika je studená, najlepšie ľadová voda na postihnuté miesto. Okrem toho, že má okamžitý analgetický účinok, jej rýchle použitie znižuje hlbšie poškodenie tkanív lebo eliminuje zhubný účinok tepla v nich. Chlad treba aplikovať čo najdlhšie a platí to aj pre popálenia chemické – poliatie kyselinou, či lúhom. Neslobodno strhávať šaty, ani aplikovať lokálne žiadne osvedčené mastičky. Len voda, voda, voda. Studená! To isté platí aj pri zasiahnutí očí. Aj pri zdanlivo malej popálenine( obarenine), hlavne u dieťaťa do jedného roka, vyhľadajte radšej lekára a nesnažte sa liečiť dieťa doma rôznymi mastičkami. Ide o to, že popálené miesto „pracuje“, proces poškodzovania tkanív pokračuje pomerne dlho a tak z jedného percenta môžu byť aj štyri. Neverili by ste, ako sa aj malá popálenina dokáže „zväčšiť“, kým termické poranenie prestane postupovať. Úplne najhoršie sú popáleniny malých detí na krku, ale aj na hrudníku. Popálené miesto dokáže opuchnúť tak, že dieťa sa môže začať dusiť, nakoľko dôjde k stlačeniu dýchacích ciest opuchom.
Čo sa týka vnútorného požitia žieravín, tam je situácia zložitejšia. Lúhy, ktoré sa v domácnostiach často ukrývajú v mnohých čistiacich prostriedkoch môžu totiž sliznicu pažeráku rýchlo prederaviť a podanie vody by mohlo mať fatálne dôsledky. Preto je lepšie, ak nemôžete podať ihneď pohár čistej vody, nedávajte radšej nič a deťom do troch rokov vôbec nič – môžu vodu vdýchnuť do pľúc! Kyseliny majú iné účinky z hľadiska krátkodobého nehrozí riziko prederavenia pažeráka, z hľadiska dlhodobého je však jazvenie zasiahnutých slizníc a zrasty fatálne. Ani tu sa neodporúča podávať nič cez ústa a už vôbec nie látka opačného chemického účinku čiže na kyselinu lúh a opačne. Vzniká tu totiž neutralizačná reakcia ktorá uvoľňuje množstvo tepla a tak okrem poleptania môže útroby ešte aj popáliť. V žiadnom prípade sa nesnažte vyvolávať vracanie!!!
Požitie penivých saponátov, motorových palív a riedidiel má spoločného menovateľa – riziko aspirácie – vniknutie látky do dýchacích ciest je veľmi vysoké! Preto sa nesnažte vyvolať vracanie a v žiadnom prípade dieťaťu nič nepodávajte jesť ani piť! Dôvod je jednoduchý – penivé látky po spenení môžu nekontrolovane zatekať do pľúc a rozpustia tukovú výstelku pľúcnych mechúrikov(surfaktant) s fatálnymi následkami. Aj palivá ako nafta, benzín, syntetické rozpúšťadlá sú veľmi nebezpečné. Majú totiž 40x nižšiu viskozitu ako voda a preto môžu aj napriek ochranným reflexom voľne zatiecť do pľúc. Však skúste na zaprášený povrch kvapnúť kvapku vody a kvapku benzínu a uvidíte ten rozdiel. Pravdupovediac, keď už si dieťa chlipne toho benzínu, či riedidla, sú oveľa menej nebezpečné v zažívacom trakte ako mimo neho, preto ich radšej nechajte tam. Vstrebávajú sa slabo, môžu spôsobiť stavy ako pri opitosti, prechodné poškodenie pečene, ale furt je to lepšie ako tzv. kerozínový zápal pľúc, ktorý sa lieči a hojí veľmi zle! Čo si spomínam, všetky „náhodné“ ingescie tekutých uhľovodíkov vznikli vďaka tomu, že boli „uchované“ vo fľaškách od dieťaťu známych nápojov a samozrejme, ako inak- poruke na dostupnom mieste.
Náhodné otravy liekmi a chemikáliami sú tiež veľmi častým následkom nepozornosti okolia a ich dôsledky môžu byť taktiež veľmi tragické. Našťastie, dnes už výrobcovia liekov hľadajú možnosti, ako zabrániť nežiaducemu vniknutiu k lieku, či zabrániť jeho atraktivite pre dieťa, čo je pre zvedavé dieťa predovšetkým farba. Väčšina liekov je dnes farby bielej a taktiež blistery sú pevné, ťažko sa tabletky z nich vytláčajú, fľaštičkové balenia mávajú bezpečnostné uzávery a podobne. Pravdou je tiež, že oproti minulosti náhodných otráv liekmi u detí ubudlo. Najčastejšie sa zvyknú prihodiť na návštevách starých rodičov. Jednak je tam výskyt liekov oveľa vyšší ako v mladých rodinách, jednak si starkí nechávajú lieky tam, kde je to pre nich pohodlné a taktiež nemajú potrebnú ostražitosť a zabúdajú lieky pred vnúčatami opatriť. Preto by mladé mamičky mali pri akýchkoľvek návštevách v neznámom prostredí najprv urobiť „prieskumnú výpravu“ či tam ich dieťaťu nič nehrozí. Nespoliehajte sa na to, že lieky dieťaťu nebudú chutiť. Podľa mojich skúsenosti vnímajú deti chute inak ako my dospelí a pohrýzť napr. paracetamol, diazepam, atď. im nerobí problém.
Keď už sa niečo také stane, dieťa niekedy samo spontánne povracia. Ak nie, môžete sa pokúsiť vyvolať vracanie zatlačením na koreň jazyk prstom, alebo držadlom lyžice. Ak to nejde, nechajte to tak. Iný spôsob vyvolania vracania doma rozhodne neodporúčam. V minulosti obľúbený ipekový sirup našťastie už nedostať a slaná voda predstavuje riziko tiež. Najhoršie je ak dieťa požije lieky nalačno, vtedy sa rýchlo vstrebávajú do krvi. Napriek tomu nie je vhodné dieťaťu podávať potravu, ani tekutiny a skôr než pôjdete do nemocnice, nezabudnite vziať so sebou aspoň prázdne balenie od liekov, aby lekár vedel, s čím má do činenia. Otrávenému dieťaťu nikdy nepodávajte mlieko!
Paletu bezpečnostných opatrení treba rozšíriť na na ďalšie a ďalšie. Treba odstrániť všetky predmety, alebo ich časti, ktoré môže dieťa strhnúť na seba. Týka sa to napríklad obrusov. Tackajúce sa dieťa sa zachytí obrusa a strhne horúcu polievku, kávu, čaj, atď. rovno na seba. Obrusy zo stolov treba odstrániť. Nádoby s horúcimi tekutinami treba dôsledne odkladať, kam dieťa nedosiahne a nie sa potom vyhovárať, že to bola sekunda! Pokiaľ máte možnosť, malé dieťa do kuchyne vôbec nepúšťajte! Ak máte malý byt, majte stále pri varení a práci s horúcimi tekutinami na pamäti, že okrem tradičnej neobratnosti a nevedomosti je dieťa aj neuveriteľne zvedavé a nové veci skúma všetkými zmyslami. Snažte sa variť pokrmy na zadných platniach a nepoužívať nádoby s dlhými držadlami, na ktoré môže dieťa dosiahnuť. Z dosahu detí patria všetky elektrické šnúry, – od rýchlovarnej kanvice, od mikrovlnky, od varičov a hriankovačov. Zvlášť nebezpečné sú zapnuté žehličky, najmä ak si odskočíte od žehlenia chlipnúť kávy a podobne. Odstráňte z dosahu dieťaťa aj stojanové lampy a podľa potreby aj nepripevnené iné predmety so šnúrami. Veľmi dôležité je, ak hrozí nejaký úraz, zachovať rozvahu a nepanikáriť, nekričať na dieťa, aby sa nenaľakalo a nespôsobilo ešte väčšiu katastrofu.
Zásadne neodkladajte v dosahu detí žiadne chemikálie! Odkladanie nebezpečných tekutín ako motorových palív, riedidiel, žieravín do nádob od dieťaťu známych potravín je obzvlášť závažná nedbalosť, ktorú by som trestal prinajmenšom finančnou pokutou. Rodičia si musia uvedomiť, že opatrovať a vychovávať dieťa je v prvom rade obrovská zodpovednosť! Až na druhom mieste sú práva, ktorými sa tak radi oháňajú pri rôznych príležitostiach, povinnosti majú prednosť. Dieťa nie je hračka, ani majetok a ono má svoje práva tiež a tie by mali byť nadradené rodičovským. Na to hlavne mladí rodičia často zabúdajú.
Každý závažnejší úraz malého dieťaťa v domácnosti je potenciálne klasifikovateľný ako ublíženie na zdraví z nedbalosti. Nikto však samozrejme, nebude zatvárať rodičov, ba dokonca ani finančne trestať. V prvom rade by mali všetkému zlu predísť a tešiť sa zo zdravia svojich detí. Lebo za 99,99% detských domácich úrazov môžu oni.

Prečo (nielen)tenistky (nielen) pri hre stonajú.

17.01.2017

Kto fandí tenisu a sleduje zápasy, naživo či v TV ten fenomén dobre pozná. Viaceré hviezdy tenisového neba, hlavne ženy vydávajú pri úderoch nápadné hlasité zvuky. Hrdelné hlasité vzdychy, viac »

Ako legálne korumpovať občana. Alebo takto- viete, čo je skotomizácia?

15.01.2017

Na politické témy je akosi vždy príhodný čas, lebo v politike sa stále čosi deje. Politické komentáre až tak nemusím, ale ani sa im nevyhýbam, pokiaľ do veci trochu vidím, alebo sa ma to viac »

Toto predsa nie je rasizmus, to je sebaobrana. . .

11.01.2017

Vážení priatelia, vážení čitatelia, pred dvomi mesiacmi som tiež odišiel z blogu SME ako nedávno „malinová“. Nevyplakávam, iba konštatujem. Som rád, že som tu. Je tu množstvo kvalitných viac »

Chelsea Manning, Bradley Manning

Obama zmierni trest Chelsea Manningovej

17.01.2017 22:57

Odchádzajúci americký prezident Barack Obama zmiernil trest Chelsea Manningovej, bývalej analytičke vojenskej spravodajskej služby.

Kukurica pre chuť, ale i pre zdravie a krásu!

Bayer a Monsanto sľúbili Trumpovi miliardové investície

17.01.2017 22:16

Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická spoločnosť Monsanto sľúbili rozsiahle investície v USA.

Diviak

Takmer polovica diviakov zo Šumavy je rádioaktívna

17.01.2017 21:37

Takmer polovica diviakov, ktoré odchytili na českej strane pohoria Šumava, vykazovala nadlimitnú mieru rádioaktivity.

Eugen Cernan

Cernan kysucké korene nikdy nezaprel. Do rodiska predkov sa vrátil

17.01.2017 20:00

Svoju cestu na Mesiac som začal niekde tu, z týchto koreňov vo Vysokej nad Kysucou - hovorieval posledný muž na Mesiaci, keď navštívil Kysuce, Eugen Cernan.

jozefmarec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 17407x
Priemerná čítanosť článkov: 1741x

Autor blogu

Kategórie