Založ si blog

Na kliešťa netreba kliešte, ale. .. !

Sezóna kliešťov začala tento rok veľmi skoro. Ešte boli v prírode snehové polia a mačky už nosili kliešte v kožuchoch. A bujnením vegetácie sa ich počet zvyšoval, pretože kliešte sú hlavne v tráve a čím je vyššia, tým ich je viacej. Kliešte roznášajú nebezpečné choroby, nakoľko sú medzihostiteľom viacerých infekčných agensov. V našich klimatických podmienkach sú to hlavne – ARBO vírus kliešťovej encefalitídy a pôvodca tzv. Lymskej choroby rod Borélia- boreliózy.
Obidve sú nebezpečné, ale vzhľadom na charakter prenosu a závažnosť klinických príznakov by som na prvé miesto dal akiste kliešťovú encefalitídu. Dôvodov na to je viacej
vírus KE nosí kliešť v slinných žľazách a to značí, že vás ním nakazí už krátko po prisatí- niekoľko sekúnd až minút.
Klinický obraz KE je niekedy zákerný, dramatický a až v 30% zanecháva trvalé následky v podobe obŕn končatín, v extrémnom prípade smrť pre obrnu dýchacích svalov
okrem aktívnej imunizácie neexistuje proti KE žiadna príčinná liečba, je otázkou individuálnej odolnosti a často šťastia( menej virulentný vírus)ako ochorenie dopadne
aj tzv. lymská borelioza je závažné ochorenie, predsa však je nádej na vyliečenie väčšia
baktérie boreliózy – borélie nosí kliešť v prvočreve. Do organizmu napadnutého sa dostanú až po niekoľkých hodinách, keď sa kliešť napije krvi hostiteľa a tá vytlačí obsah čreva von do ranky. Na odstránenie kliešťa je teda dosť času, samozrejme je najlepšie ak sa to urobí čo najskôr. To isté sa však stane, ak sa snažíme kliešťa po prisatí usmrtiť mydlom, tukom, borovičkou…dusiaci sa kliešť regurgituje- vracia obsah prvočreva do krvi hostiteľa
borélia sa často nemusí prejaviť sprvu vôbec nijako a potom prepukne v rôznych podobách, od zápalu kĺbov, srdca, mozgu, nervov…Upozorňujem však, že postihnutie nervového systému môže byť aj celkom prvým prejavom boreliózy a nemusí byť prítomný ani typický kožný nález ECM- erytema chronicum migrans- ružovočervený fľak v priemere aj 20 cm v okolí prisatia. Inak je klinický obraz rozvinutej boreliózy veľmi pestrý. Pomerne často pozorujeme ako prejav neuroboreliózy „iba“ obrnu lícneho nervu. Aj to však treba agresívne liečiť, lebo nevedno, kedy a kde borélie znovu zasiahnu, keďže je nervový systém už napadnutý. Keby mi pred 20 rokmi niekto povedal, že raz budeme obrnu lícneho nervu liečiť antibiotikami, tak ho vysmejem. A máme to tu…
Skrátka, prisatie kliešťa netreba podceňovať. A najlepšie je mu zabrániť. Hlavne u detí. Do prírody treba zásadne nosiť dlhé nohavice nejakej neutrálnej farby, samozrejme tenké letné, ale dlhé a to dostatočne. Kliešť je totiž mrcha- vylezie po topánke aj popod gate na stehno ba i vyššie a tam sa prisaje. Vyberá si najmäkšiu a najtenšiu kožu…
Nosiť do prírody pestrý odev a rôzne pestré doplnky ako šatky, ozdoby do vlasov a rôzne serepetičky sa neodporúča ešte z iného dôvodu- hlavne blanokrídly hmyz si mýli farebné veci s kvetmi a domáha sa pristátia. Včielky, osy, sršne, ale aj ovady. Takže hlavne alergici pozor!
Nepúšťajte deti tam, kde je vysoká tráva , hlavne na veľkých lúkach. Kliešte sa tu nevyskytujú rovnomerne. Najmenej ich je na okrajoch,a na priamom slnku, najviac v strede trávnatých porastov, prípadne v kríkovitých remízkach a pod stromami. Tu sa totiž ukrýva zver pred slnkom, v tieni má ležoviská, takže aj kliešťov je tam najviac. Navyše, ani hlodavce nemajú nory na horúcom slnku.
Repelenty- najskvelejším prírodným repelentom je levanduľový olej, alebo čerstvá bylina- rozotrieť po koži. Hmyzu to páchne, rovnako ako vňať vratiča. Napadlo ma, že ani obojky pre zvieratá by nemuseli byť márne- sú napustené repelentom a často práve levanduľovým olejom. Pripevniť si po jednom nad každé koleno…
No a po každej výprave do prírody sa dôkladne poprezerať, a ešte aj 24 hodín po. Totiž najmenšie vývojové štádia kliešťa sú bezfarebné, takže ich vidno až keď si glgnú vašej krvi. A choroby prenášajú tiež.
A keďže sme tento rok už ošetrovali tri deti napadnuté vírusom kliešťovej encefalitídy, čo po iné roky sme vídali tak raz za 2-3 roky jednu, musím sa prihovoriť za očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Mám na mysli hlavne deti, ktoré je možno zaočkovať už po prvom roku života polovičnou dávkou ako dospelého, v tej istej schéme. Naše prípady našťastie neboli s postihnutím nervov a mozgu, prebehli ako zápaly mozgových blán, no nabudúce to šťastie už niekto mať nemusí. Aj pri takomto „ľahšom“ postihnutí je zotavovanie zdĺhavé, niekoľko mesiacov. Žiadna námaha, žiadne slnko, tmavé okuliare, šiltovka. Táto choroba v plnej kráse prebieha dvojfázovo- najskôr horúčnaté obdobie s bolesťami svalov, hlavy a kĺbov. Toto odozneje a pacient nadobudne na 3-4 dni pocit zdravia, kým prudko prepukne druhé štádium s postihnutím nervovej sústavy.
Očkovanie proti „kliešťovke“ má minimum vedľajších účinkov. Vykonal som v našom lesnom spoločenstve stovky očkovaní zamestnancov v priebehu asi 10 rokov a nebola žiadna reakcia. Vakcína je dnes už na lekársky predpis a niečo stojí. Ale takýto nárast agresivity a epidemiologickej nebezpečnosti kliešťov ako tento rok si veru nepamätám. Nemám síce najnovšie údaje o premorenosti kliešťov týmito chorobami na Slovensku, ktoré sa líšia región od regiónu, ale nárast výskytu kliešťovej encefalitídy a neuroborelióz už aj na Kysuciach netreba podceňovať.
Nuž a o odstraňovaní kliešťov sa toho už popísalo dosť. Žiadne dusenie mydlom, ani olejom, postačí obyčajná pinzetka z manikúry- treba ho chytiť a opatrne z kože vykývať aj s hlavou ako kotlavý kývavý zub. To sa už predsa vie – nedusiť ho ani nekrútiť, lebo potom hlavička často ostane v rane. Vykývať. Ja osobne ho vyškrabnem nechtom a nechám trochu krvácať. Lepia sa na mňa, potvory. Jeden necht si cez sezónu nechávam dlhší. Ale neodporúčam to radšej nikomu.
Akviráciu kliešťa a jeho odstránenie je vhodné zaznamenať, prípadne aj obvodnému lekárovi. Prejavy boreliozy môžu niekedy meškať aj mesiace…

Zrušenie záchraniek v ŽSK – kladivo na Jurinovú a iné konšpirácie

14.02.2018

Časť Slovenska, hlavne časť severozápadnú a hlavne severozápadnú časť severozápadnej časti v súčasnosti zamestnáva fakt, že na staniciach Kysuzcké Nové Mesto a Rajec boli zrušené lekárske viac »

Detský úsmev ako živá voda. .. alebo dvojročné dieťa do jaslí?

10.10.2017

Deti to mali v každej spoločnosti najťažšie. Kedy viac, kedy menej – vždy boli outsidermi a najslabším článkom spoločenskej reťaze. Akoby sa na ne nevzťahovali zákony, akoby dieťa nebolo viac »

Je káva zdravá strava?

15.08.2017

Vážený čitateľ, tento článok bol publikovaný pred rokmi v miestnej okresnej tlači. Keďže sa na sociálnej sieti objavuje zasa diskusia o káve, dovoľujem si ho ponúknuť širšiemu okruhu viac »

my sme eu, mysmeeu, fico

Fico odcestoval do Bruselu na summit EÚ

22.02.2018 18:53

Šéfovia štátov a vlád sa na stretnutí budú venovať politickým prioritám viacročného finančného rámca po roku 2020.

Irán,

Irán dodržiava jadrovú dohodu, vyhlásila MAAE

22.02.2018 18:29

Jadrová dohoda je predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pochybuje, že dáva MAAE dostatočné kontrolné právomoci.

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Švédska tajná služba: Voľby sa zrejme stanú terčom zasahovania

22.02.2018 18:25

Existuje riziko, že kampaň pred parlamentnými voľbami vo Švédsku sa stane terčom zahraničných veľmocí.

SIAF 2014: Medzinárodné letecké dni Vrtuľník Mi-17

Ozbrojené sily dočasne pozastavili prevádzku vrtuľníkov Mi-17

22.02.2018 18:22

Jeden z vrtuľníkov by však mal byť pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby v prevádzke už v najbližších dňoch.

jozefmarec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 104021x
Priemerná čítanosť článkov: 4334x

Autor blogu

Kategórie