Založ si blog

Zrušenie záchraniek v ŽSK – kladivo na Jurinovú a iné konšpirácie

Časť Slovenska, hlavne časť severozápadnú a hlavne severozápadnú časť severozápadnej časti v súčasnosti zamestnáva fakt, že na staniciach Kysuzcké Nové Mesto a Rajec boli zrušené lekárske posádky záchranných služieb a ostali „len“ záchranky zdravotnícke.
Je to pomerne nepochopiteľné rozhodnutie, ale len na prvý pohľad. Druhý a tretí pohľad sú už jasnejšie a štvrtý ani netreba. Keďže bývam na Kysuciach, kam počítam aj dolné Kysuce, ktoré majú vlastný volebný obvod, ostanem doma. Jeden z krajinársky a kultúrne najvýznamnejších znakov tohto regiónu, ktorý však všetky kultúrne a spoločenské inštitúcie dôkladne ignorujú je rozptýlené kopaničiarske osídlenie, čo je samo o sebe cenné dedičstvo po predkoch. Ja som si na záchrankách v Čadci a Turzovke odkrútil ako pohotovostný lekár skoro 22 rokov. Začal som však v roku 1987, kedy ešte vrchy boli husto osídlené a mnohokrát dostupné len traktorom, či koňom. Užili sme si svoje. Dnes sa situácia výrazne zmenila. Poslední mohykáni vo vrchoch buď pomreli, alebo ich vďační dedičia zavreli do starobincov. Zlepšila sa aj dostupnosť, lebo na chaty, či chalupy sa nechodí ani koňom, ani traktorom. Napriek tomu je rozptýlené osídlenie stále aktuálne a stále vyžaduje zvýšenú pozornosť. Je predsa rozdiel slúžiť niekde v meste, kde je nakope, na relatívne malom priestore 50000 či 100 000 ľudí a v regióne s rozlohou 933/km2, s priemernou hustotou osídlenia cca 154 obyv / km2, dokopy 124 tisíc ľudí. Ešte v roku 2008 tu slúžili tri lekárske posádky- Kysucké Nové Mesto, Čadca, Turzovka. A dnes teda ostala na 124 tisíc obyvateľov jediná lekárska posádka len v Čadci. Má ešte niektorý región horšie parametre? Sotva.
Dôvodu, ktorý uvádza ministerstvo zdravotníctva- a síce malé využitie, čiže málo výjazdov neverí nikto, kto do problému trochu vidí. Jednak je to nezmysel z vecného hľadiska. Som primárom detského lôžkového oddelenia z celého spádu. Kedysi bol u nás príjazd záchranky udalosťou, dnes bežne preberáme od nich denne aj 4 deti. Čiže výjazdov pribudlo.
Túto možnosť môžeme vypustiť už aj s ohľadom na perlu ducha, ktorú vypustila hovorkyňa MZ SR Eliášová predvčerom- vraj MZ SR bude situáciu monitorovať a ak sa ukáže opodstatnenosť potreby, tak sa lekár do KNM a Rajca vráti. Spôsob monitoringu bude zrejme spočívať v počítaní mŕtvol, ktorým sa včas nedostalo lekárskeho zásahu. Sprostosť nad sprostosť!
Dnes predsa všetky lekárske záchranky spravujú súkromné spoločnosti, nejaké omrvinky v podobe zdravotníckych RZP sa nechali nemocniciam a poliklinikám. Už na samom začiatku, keď sa o zrušení lekárskych RLP v Rajci a Kysuckom NM začalo hovoriť bolo témou šetrenie. Načo by mal platiť majiteľ záchranky lekára v posádke, keď nemusí??? Nuž a súhlas na vykonávanie činnosti záchranným službám vydáva MZ SR. Na základe akej analýzy dovolilo zahraničnej firme zrušiť v našom kraji dve lekárske posádky, keď podľa pani Eliášovej idú len teraz robiť monitoring???
Darmo sa sympatický poštár chváli, ako sme v hodnotení úrovne zdravotníctva poskočili v rámci EÚ. Rezort sa mu rozpadá pod rukami, lebo každý si tu robí čo chce. Lebo každý mocný v zdravotníctve čo má peniaze, rozumej súkromné firmy, má väčšie právomoci ako minister. Žiaľ, povedzme si na rovinu, že slovenské zdravotníctvo ide už skoro 30 rokov od desiatich ku dvom a Slovensko by malo dostať Nobelovku za ekonomiku. Napriek tomu, že jeho zdravotníctvo melie z posledného, dokáže uživiť ešte toľko parazitov!
Takže- poďme konečne konšpirovať. Lebo zdá sa, že niekto zabil dve muchy jednou ranou.
Prvá mucha – narobil starosti novej predsedníčke kraja Erike Jurinovej. Jednak aby ju „zamestnal“ riešením, čo prebieha a jednak, aby ju skompromitoval. Že tým vzal za rukojemníkov občanov Rajeckej doliny a dolných Kysúc, to je predsa fuk. Všetky vlády si občas vzali občanov za rukojemníkov do svojich politických chlievov, navyše v Žilinskom kraji by to nebol jediný prípad. Aktuálne – hrozí prepadnutie eurofondov na opravu oravských mostov( pozri oficiálna stránka ŽSK, info spred týždňa) pretože firma, ktorú vybral ešte smerácky župan podľa všetkého sabotuje termíny, aby Jurinovú kompromitovali. Môže potom vysvetľovať- to nie ja, to ešte moji predchodcovia..Na občanov kašlať. Takto sa robí na Slovensku politika.Toť môj súkromný názor, ale nech mi ho niekto vyvráti…
Nuž a samozrejme, druhá mucha – majiteľ záchraniek si zníži náklady na platy lekárov. Je síce pravda, že mu o čosi poklesnú aj platby od poisťovní, ale najazdené kilometre mu ostanú. Garantujem vám, že keby mal byť majiteľ na tomto opatrení stratový, tak k nemu nikdy nedôjde!
Takže to zhrňme- podnet na zrušenie lekárskych posádok v Rajci a Kysuckom Novom Meste určite nie je opatrenie MZ SR. Ďalej- je to ďalší dôkaz, že zdravotníctvu nevládne minister ale súkromné firmy a tí v pozadí. Ďalej- som skalopevne presvedčený, že tie dve muchy sú zabité…

Detský úsmev ako živá voda. .. alebo dvojročné dieťa do jaslí?

10.10.2017

Deti to mali v každej spoločnosti najťažšie. Kedy viac, kedy menej – vždy boli outsidermi a najslabším článkom spoločenskej reťaze. Akoby sa na ne nevzťahovali zákony, akoby dieťa nebolo viac »

Je káva zdravá strava?

15.08.2017

Vážený čitateľ, tento článok bol publikovaný pred rokmi v miestnej okresnej tlači. Keďže sa na sociálnej sieti objavuje zasa diskusia o káve, dovoľujem si ho ponúknuť širšiemu okruhu viac »

Na kliešťa netreba kliešte, ale. .. !

25.07.2017

Sezóna kliešťov začala tento rok veľmi skoro. Ešte boli v prírode snehové polia a mačky už nosili kliešte v kožuchoch. A bujnením vegetácie sa ich počet zvyšoval, pretože kliešte sú viac »

my sme eu, mysmeeu, fico

Fico odcestoval do Bruselu na summit EÚ

22.02.2018 18:53

Šéfovia štátov a vlád sa na stretnutí budú venovať politickým prioritám viacročného finančného rámca po roku 2020.

Irán,

Irán dodržiava jadrovú dohodu, vyhlásila MAAE

22.02.2018 18:29

Jadrová dohoda je predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pochybuje, že dáva MAAE dostatočné kontrolné právomoci.

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Švédska tajná služba: Voľby sa zrejme stanú terčom zasahovania

22.02.2018 18:25

Existuje riziko, že kampaň pred parlamentnými voľbami vo Švédsku sa stane terčom zahraničných veľmocí.

SIAF 2014: Medzinárodné letecké dni Vrtuľník Mi-17

Ozbrojené sily dočasne pozastavili prevádzku vrtuľníkov Mi-17

22.02.2018 18:22

Jeden z vrtuľníkov by však mal byť pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby v prevádzke už v najbližších dňoch.

jozefmarec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 104026x
Priemerná čítanosť článkov: 4334x

Autor blogu

Kategórie