Založ si blog

Toto predsa nie je rasizmus, to je sebaobrana. . .

Vážení priatelia, vážení čitatelia, pred dvomi mesiacmi som tiež odišiel z blogu SME ako nedávno „malinová“. Nevyplakávam, iba konštatujem. Som rád, že som tu. Je tu množstvo kvalitných blogerov, nad erudíciou ktorých iba žasnem. Aj keď je tu čítanosť menšia ako na sme.sk blogy sú kvalitnejšie. Ja tu so svojou zdravotníckou problematikou zatiaľ dieru do sveta nerobím, ale to nevadí, teším sa z každého prečítania. Píšem tento úvod preto, lebo to čo chcem teraz uverejniť by mi na onom blogu isto-iste zmazali. Verím, že tu nie…
V noci som čítal istý materiál, kde sa píše o tom ako strašne utláčame Rómov, diskriminujeme ich, upierame im základné ľudské práva a podobne. Je to otrepaná pesnička odkedy tu prepukla tá oná- demokracia, ako sa vraví. Pritom si myslím, že práve Rómovia, ale spisovne je aj Cigáni, z tzv. revolúcie vyťažili najviac. Nemali sa zle ani za socializmu, ale museli pracovať a to bol prúser. Museli mať v občianke bumažku od zamestnávateľa. Dnes pracovať nemusia, dostávajú sociálne dávky, môžu slobodne cestovať do krajín so štedrým sociálnym systémom, môžu slobodne páchať trestnú činnosť a nič, lebo hneď sa kričí – rasizmus, rasizmus. Keď ti Cigán povie že si gadžo, tak nič, to rasizmus nie je. Ale pre nich je rasizmus všetko, čo len trochu zaváňa vyžadovaním občianskej disciplíny, či nedajbože dodržiavaním zákonov a elementárnej slušnosti.
Mladý Cigán so závažným ochorením sa nechá na proti podpis- negatívny reverz prepustiť z nemocnice, lebo mu je smutno za frajerkou a dieťaťom. Po pár hodinách sa však nechá priviezť záchrankou, lebo ho pichá na hrudi. A keď mu poviem, že práve zneužil záchrannú službu a mal by si to uhradiť, že záchranka možno práve chýbala pri nejakom vážne chorom človeku, tak som rasista. Rómske osady sú akiste niekde obrovským problémom nielen pre zvláštny zmysel mnohých Cigánov pre občianske spolunažívanie. Je tu aj iné veľké riziko.
V regióne kde bývam našťastie takých osád, čo pripomínajú getá nemáme. Ošetrujeme aj ich deti a občas nás vedia riadne rómske matky vytočiť. No musím povedať, že nie všetky deti sú špinavé, aj keď vši a hnidy sa občas vyskytnú. Dokonca aj svrab sa im vyhýba. No to, čo som zažil nedávno, ma doslova vydesilo. Ošetroval som dve rómske dievčatká, ktoré boli dlhší čas, asi počas Sviatkov na návšteve v klasickej „osade“ na východe Slovenska. Keď sa vrátili, mali úporné krvavé hnačky, horúčky, samozrejme, plno vší a svrab.
Čo nás ale šokovalo najviac, boli dlhé škrkavky, črevné parazity nájdené v stolici dlhé aj 20 cm, ktoré som na Kysuciach nevidel dobrých 20 rokov, možno aj viac a nález kultivácie dyzenterického bacila( Shigella shigae), ktorý sa dnes pri vyššom životnom štandarde už vyskytuje zrejme veľmi málo, keďže záchytnosť mi je v regióne neznáma už dlhé roky.
Kolegovia z Gemera a východného Slovenska sa mi možno budú smiať, že som objavil Ameriku. Lebo tam je to vraj úplne bežné a detské oddelenia sú takýchto detí z rómskych osád plné. To je však nesmierne závažná záležitosť. Škrkavka ľudska( Ascaris lumbricoides) je vzhľadom na svoj životný cyklus potenciálne smrteľný endoparazit, ktorým sa nakazíte jednoznačne v špinavom prostredí, hlavne kde je veľa mačacieho trusu pri nedostatku aspoň elementárnej hygieny. Nuž a úplavica – dyzentéria spôsobení šigelou kedysi kosila hlavne vojakov na frontoch po tisícoch. Aj dievčatá, keby že sa im nedávajú masívne infúzie by boli zrejme dopadli veľmi zle. Zrejme nemajú tú správnu imunitu a črevnú mikroflóru, lebo žeby niekde prebiehali epidémie dyzentérie som sa nikde nedočítal. Tamojší Rómovia sú asi odolnejší..
No, to sú len dva príklady. Zrejme sú však rómske osady semenišťom viacerých takýchto reliktov, z parazitologického a mikrobiologického hľadiska doslova endemické „pamätihodnosti“. Žiaľ, veľmi nebezpečné pre zdravie a životy. Nie, že by kedysi „veľké hlísty“ neboli aj u gadžov. Boli, lebo naši predkovia na hygienu zasa až tak neverili a u detí – kto by ich ustrážil. Ale poznali to na dieťati a riešili to. Príroda nám dala dva veľmi účinné vermifúgne prostriedky na vypudenie červov- cesnak a surové tekvicové semiačka. Semiačka sú účinnejšie a príjemnejšie na konzumáciu. Koniec koncov – aj príroda nám dala do vienka veľmi účinné prostriedky na zabíjanie parazitov – protilátky typu IgE a biele krvinky zvané eozinofily. A keďže už parazity skoro nie sú, tak tieto účinné nástroje sprostredkúvajú ľuďom aspoň alergie. Je veľmi pravdepodobné, že rómske deti tam alergie nemajú…
Skutočne nepoznám detailne situáciu v rómskych osadách na východe Slovenska, ale podľa niektorých tamojších kolegov je to z epidemiologického hľadiska des. Môže potom niekto vyčítať rodičovi, ak si neželá, aby jeho ratolesť sedela v jednej lavici s dieťaťom, ktoré má svrab, je zavšivené a ktovie čo v sebe skrýva? Bez ohľadu na to, či je to Róm alebo gadžo, určite by som ako rodič zakročil. To predsa nemôže byť rasizmus, ale pud sebazáchovy!!!
Vari ja ako gadžo nemám právo očakávať, že moje dieťa nebude chodiť zo školy zavšivené a so svrabom medzi prstami len preto, lebo musí povinne sedieť s rómskym dieťaťom s „plnou parazitárnou výbavou“ aby nám nechodili demarše že sme rasisti a vôbec, všetko čo s tým súvisí, veď každý kto sa trošku na Slovensku s problematikou stýka, či už ako občan, sused, prípadne poctivý politik dobre vie, o čom je na Slovensku rómska problematika. Osobne som presvedčený, že Rómovia si hlavne krivdia sami sebe. Ale vyžadovať aby sa ich spoluobčania nechali dobrovoľne ohrozovať nebezpečnými nákazami, len aby slniečkári a podobní pokrytci nevybľakovali do sveta akí sme Slováci rasisti, to sa mi zdá celkom scestné. Veď jediné, čo sa zatiaľ priznalo je hepatitída A, lebo tá je vysoko kontagiózna a treba sa chrániť.
Vraj máme veľa rómskych detí v špeciálnych školách. To je pravda. A sú tam oprávnene. Dlhé roky som bol predsedom komisie, ktorá posudzovala zaradenie detí do špeciálnej školy. Rómske deti azda ani nie sú menej mentálne vybavené, čo je ale isté, že sú silno sociálne deprivované. Dieťa v predškolskom veku, kedy je veľmi náchylné na vstrebávanie poznatkov a skúseností potrebuje mnoho podnetov, aby rozvíjalo svoje kognitívne funkcie a mentálne zručnosti, sociálnu a emočnú inteligenciu nehovoriac. Pedagógovia o tom vedia určite viac, ale podľa mojich skúseností majú rómske deti základné nedostatky v komunikačnej zručnosti, veľmi slabú slovnú zásobu a celkovo zaostalý vývoj reči. Jasné, že potom vyzerajú ako intelektové subnormy. Hovorí sa tomu sociálna retardácia. Ale nie je to tak. Mal som možnosť aj vidieť systém práce v špeciálnej škole aj výsledky. Je predsa rozdiel, keď musí žiaka pedagóg učiť pomenovať elementárne veci bežného života, má ich v triede viac a celkovo má cca 30 detí, ako keď má špeciálny pedagóg detí osem. Rómskym deťom to prospieva, sú motivované a väčšina z nich školu ukončí. Vďaka „nasadeniu“ pedagógov, lebo rodičia sú skôr názoru že deťom školy netreba, že však ani oni nemajú a čo. Dokonca je bežná prax, že mentálne štandardne vybavené dieťa dostane invalidný dôchodok „ na hlavu“ hoci pri správnom vedení a výchove môže byť celkom priemerný aj dobrý žiak.
Preto by bolo asi lepšie, keby aktivisti, či „slniečkári“ako ich volajú( neviem doposiaľ prečo) namiesto jalových táranín išli do osád, robili tam pre rómske deti „work-romshopy“ aby ich učili formou hier rozprávať, nadväzovať zdravé sociálne kontakty a podobne, aby išli deratizovať, dezinfikovať rómske obydlia, aby rozdávali rómskym deťom odčervovacie tablety( Vermox) a podobne, aby sa podmienky Rómov zlepšili. Lebo svetu nevysvetlíš, že ak dostanú byt, za dva roky je z neho kôlnička na drevo, že si proste veci okolo seba ničia dobrovoľne, že si vlastne svoje postavenie dobrovoľne vybrali sami. Nikto ma nepresvedčí, že nie. Doslova. Pred 35 rokmi chodili so mnou na fakultu dvaja Rómovia, chlapec a dievča. Vynikajúci študenti, dnes úspešní lekári…

Truban vsadil na drogy. Chyba? Veru, asi nie. ..

03.10.2019

Nie som rozhodne zástancom a vôbec nie voličom Michala Trubana ani Miuka Brblavého ani celej tej ultraliberálnej partie, to teda ani náhodou. ( aj ked fakt neviem, koho mám byť voličom. Zatiaľ). Ale musím mu zložiť taký menší kompliment. On vôbec nie je taký blbý ako vyzerá ani ako ho opisujú rôzni autori najmä Ľuboš Blaha. Prave Blahu považujem za človeka, ktorého [...]

Obrna lícneho nervu, alebo – dievča s krivým úsmevom

08.08.2019

Obrna lícneho nervu periférneho typu(Bellova obrna) je najčastejším postihnutím niektorého z 12 tzv. hlavových nervov a síce nervu č.7, zvaného lícny alebo tvárový nerv( nervus facialis). Prejavuje sa ochrnutím mimického svalstva. Nie je bolestivá, ale pacient na postihnutej strane napr. nevie zmraštiť čelo, nezavrie viečko, má ovisnuté líce a nedokáže sa symetricky [...]

Dajme deťom zelenú!

22.10.2018

Zelená farba je veľmi príjemná na oči. To sa vie už dávno. Upokojuje zrak aj dušu a podľa môjho názoru má najviac odtieňov. Však zájdite na vhodné miesto v prírode tak koncom mája a uvidíte! Prečo je zelená taká príjemná? Vedci tvrdia, že je to vďaka jej polohe v spektre rozloženého bieleho svetla. Inými slovami – aj v dúhe. Je presne uprostred spektra a preto ani [...]

Donald Trump

Nechce byť strapatý a oranžový. Trump mení ekologické normy

13.08.2020 18:04

Sprchy budú môcť mať v USA väčší prietok a Američania nemusia klasické žiarovky nahradiť úspornými. Šéf Bieleho domu Donald Trump predviedol, že ego je pre neho viac ako eko.

Donald Trump

SAE nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom, oznámil Trump

13.08.2020 17:34

Spojené arabské emiráty sa tak po Egypte a Jordánsku môžu stať treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

nôž, krv, zranenie

V nórskom Bergene pobodali najmenej jednu osobu, podozrivú zadržali

13.08.2020 17:32

Predpokladaná páchateľka utrpela zranenia ruky, ktoré si zrejme spôsobila sama.

fico

Smer zvažuje odvolávanie Hegera pre Tipos a zmluvy jeho poradcu

13.08.2020 16:58

Strana Smer je tiež pripravená odvolávať predsedu Národnej rady Borisa Kollára a zbiera už podpisy.

jozefmarec

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 178085x
Priemerná čítanosť článkov: 6141x

Autor blogu

Kategórie